After school, Me, Li Pui, Soon Beng and Alina went to Bukit Panjang Plaza and ate at Jack's place to celebrate her birthday. Supposedly, we were going to eat at Swensens but in the end they change to Jack's place. So i was like "Ok, fine." So we went to eat at Jack's place and ordered the student meal at the price of $6.50. Funny part was when they serve us our food, we don't have any utensils. So Soon Beng was like "Excuse me, we don't have fork and knife." >_> After that, we had our double scooped ice cream which came with the student meal. Ok, it's average tasting ice cream but Soon Beng went to add sugar on it and used up 4 packets. (Oh wow.)
It's the first time i am eating at such place for lunch after school. So it was pretty good. So how much does this cost ? $35.31 and who do the paying ? I did. Lol, it was my treat after all. It is not that i am rich or something like that. Since i had saved up quite an amount over the years, why not i spend a little bit ? No use, just keeping money without spending it once in a while. I afford what i can.
March holidays is coming. I hate March holidays because i barely have any rest or fun during the holidays. My March holidays are always packed every single year. I only get like 3 days of holidays ? Aiyo, the only one i am looking towards is June holidays but it better come very slowly. I still have a lot stuffs to do this year.
[ Nothing is true, all is Permitted ]
8:24 PM
8:24 PM